GASTRONOMİ TOPLULUĞU
Haftanın İsmi Ebru Erke (14.06.2016

EBRU ERKE KİMDİR?

 

   Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Bir müddet sektörde teknik pazarlama alanında çalıştıktan sonra doğru beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine radyo programları yapmaya başladı. Bu sırada uluslararası geçerliliği olan zeytinyağı organoleptik tadım ve şarap sertifikaları edindi.

İki yıl boyunca farklı dünya mutfaklarının eğitimini aldı. Yemek kitabı editörlüğü ile başlayan yazı hayatı şu anda Food and Travel dergisinin yayın yönetmeni, La Cucina Italiana dergisinin yayın danışmanı olarak devam etmekte. Milliyet Pazar’da her pazar günü gastronomi üstüne yazılar kaleme almakta olan Erke, Mutfak Dostları Derneği Yönetim Kurulu üyesi olup aktif bir Slow Food destekçisidir.

Ayrıca 2015-2016 yılında Trakya Bölgesi Meslek Yüksek Okullarında okutulmak üzere ilk kez hazırlanan Bilinçli Mutfak adlı ders kitabının bir kısmını yazıp tamamının editörlüğünü Milli Eğitim Bakanlığı için yapmıştır.

Ebru Erke şu anda TurkmaxGurme kanalında Lezzet Peşinde'nin sunuculuğunu yapmakta.Program her Pazar 13:40’ta, tekrarı Pazar 22:35'te...

Yayınlanma Tarihi: 14.06.2016


Copyright © 2014 GASTRONOMİ TOPLULUĞU - Her Hakkı Saklıdır.
Pamukkale Üniversitesi / DENİZLİ
Tel:   Fax:   E-mail: paugastronomi@gmail.com