GASTRONOMİ TOPLULUĞU
Haftanın Yazısı (14.06.2016)
MERHABAA :)
       Sizlerden biraz uzaklaştık.Ama artık birlikteyiz.Tam gaz ileri :)
  Umarım iyisinizdir.Çünkü bomba gibi bir haftadayız.Evet vizeler bittii..İyi kötü bir sınav dönem yaşadık..Artık özümüze,bölümümüze dönelim..Çok gastronomik olaylar var bilmemiz gereken hadi artık öğrenelim şunları..
Bu haftaki konumuz Baristalar üzerine olacak.Kelime hafızamıza eklenmesi  gereken bir terimdir kendileri.Kimmiş neymiş bu baristalar;
 Barista aslında bizim bildiğimiz barmen olup İtalyanca bir kelimedir.Barmenle karışmaması için bu kelime ülkemizde kabul gördü.
Barista tam olarak ne iş yapar?
Barista, kahve kültürünün gelişmiş olduğu ülke olan İtalya'da kahveyi hazırlayan ve sunan kişiye denir.Yani barista, kahvenin çekirdeğinden anlamalı, kahve makinalarını kullanmayı ve başlıca ufak arızalarını gidermeyi bilmeli, makinanın günlük temizliği ve bakımını yapabilmelidir. Kısacası işletmenin barını teslim edip gözünüzün arkada kalmayacağı kişidir barista. Bunların yanı sıra sadece kahvede değil, soft içecekleri hazırlamayı da bilmelidir.
Peki, Baristalar kahvenin yapımına mı sunumuna mı daha fazla odaklanırlar?
Aslında bu ikisini birbirinden ayırmamak lazım. Çünkü kahveyi ne kadar iyi yaparsanız yapın sunumunuz kötüyse, baştan savma olduğu belliyse, öncesinin önemi yoktur. Diğer türlü, yapımınız kötüyse (bunun içinde espresso makinasının basıncının bozuk olması, kahvenin ince veya kalın öğütülmüş olması, sütünü fazla kaynatmanız, kahveyi fazla veya az koymanız çeşitli sebepleri var) ama sunumunuz iyi ise, göze hoş gelir evet ama bu hoşluk tadım yapana kadardır. Yani ikisine de özen göstermek gerekir. Bu biraz da işini sevmekle alakalı.
Başarılı bir Barista olmak için yetenek ve el becerisi mi, yoksa tekniğe hakim olmak mı daha önemli?
Çok ileri derecede Latte Art (şekil sanatı)sanatı yapılmayacaksa - ki barista'nın olmazsa olmazları arasında değildir - herkes bu işi yapabilir. Ama işi sevmek, her zaman kendi işi ile ilgili araştırmacı olmak, yenilikleri takip etmek ve gelişmeye açık olmak bu işi düşünenlere avantaj sağlar.
Yayınlanma Tarihi: 14.06.2016


Copyright © 2014 GASTRONOMİ TOPLULUĞU - Her Hakkı Saklıdır.
Pamukkale Üniversitesi / DENİZLİ
Tel:   Fax:   E-mail: paugastronomi@gmail.com